Aktualności

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w ochronie zdrowia psychicznego

   Aktualności   Grudzień 20, 2017

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada, że przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiego domu. O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Polscy pacjenci leczą się w Czechach

   Aktualności   Grudzień 19, 2017

Coraz więcej pacjentów z Polski korzysta z usług lekarzy w Czechach. Dotąd najczęściej przyjeżdżali leczyć zaćmę i stawy; teraz z refundowanych przez NFZ zabiegów stomatologicznych u południowego sąsiada zaczęły korzystać także osoby niepełnosprawne, potrzebujące leczenia w narkozie.

NRL: wynagrodzenia lekarzy rezydentów do Trybunału Konstytucyjnego

   Aktualności   Grudzień 16, 2017

Naczelna Rada Lekarska w piątek (15 grudnia) podjęła decyzję o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją RP i Kodeksem Pracy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Warszawa: lekarze i eksperci podsumowali rok w polskiej onkologii

   Aktualności   Grudzień 15, 2017

Co można zrobić, żeby poprawić dostęp pacjenta do najlepszego jakościowo diagnozowania i szybkiego leczenia – zastanawiali się w czwartek (14 grudnia) w Warszawie uczestnicy konferencji „Onkologia 2017 – podsumowanie roku”.

OZZL apeluje do premiera Morawieckiego o pilne spotkanie z lekarzami

   Aktualności   Grudzień 14, 2017

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie z lekarzami w sprawie sytuacji związanej z wypowiadaniem klauzul opt-out.

Bukiel o zdrowiu w exposé: ogólnie; Ochman: patrzę z ostrożnym optymizmem

   Aktualności   Grudzień 13, 2017

Kwestie dotyczące służby zdrowia poruszane w exposé były ogólne, ani dobre, ani złe – uważa szef OZZL Krzysztof Bukiel. – Na zapowiedzi patrzę z ostrożnym optymizmem i dużą nadzieją – mówi szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarności” Maria Ochman. – Wypowiedzi dotyczące zdrowia w exposé były bardzo ogólne, można powiedzieć:…

OZZL jasno odczytuje exposé Mateusza Morawieckiego

   Aktualności   Grudzień 13, 2017

Znamy pierwsze reakcje środowiska lekarzy na zapowiedzi przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zachęca: „Lekarze, rezydenci, wahający się czy wypowiadać klazulę opt-out – do dzieła. Premier na Was liczy. Odpowiedźcie na Jego wezwanie!”

Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. „Sytuacja jest dynamiczna”

   Aktualności   Grudzień 12, 2017

Z dostępnych dotychczas danych wynika, że na wypowiedzenie klauzuli opt-out zdecydowało się ponad 3 tys. lekarzy. Sytuacja jest dynamiczna, ponieważ do tego grona cały czas dołączają kolejne osoby. Zasięg, jaki osiąga ta akcja, przerósł wszelkie nasze oczekiwania – mówi nam Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Rządowy projekt o objęciu 23-proc. stawką VAT niektórych wyrobów medycznych – do komisji

   Aktualności   Grudzień 7, 2017

Sejm skierował w środę (6 grudnia) do komisji rządowy projekt noweli ustawy o VAT, zakładający wprowadzenie podstawowej 23-procentowej stawki VAT w miejsce 8-procentowej stawki obniżonej na niektóre wyroby medyczne. Projekt jest realizacją wyroku TSUE.

Małżeństwo zmniejsza ryzyko demencji

   Aktualności   Grudzień 4, 2017

Osoby pozostające w związku małżeńskim wyraźnie rzadziej zapadają na demencję, niż osoby samotne – informuje „Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry”.